Son Eklenenler

Kredi Kartı Borçlarımı Nasıl Öderim?

Kredi Kartı Borçlarımı Nasıl Öderim?

Ülkemizde oldukça yaygın kullanılan ve yaygın kullanılma sonuçlarının ağır ödendiği kredi kartı bir ödeme şeklidir. Bireylerin nakit sıkıntısı çektiği bir anda kurtarıcı niteliği taşımaktadır.

Beklenmeyen bir tutarı cebimizdeki nakit parayla ödeyemediğimizde hemen kredi kartlarına yelteniriz. Buda kredi kartlarımızın borçlarımızın birikmesine ve ekstreleri bile ödeyemeyecek duruma gelmemize neden olur.

Aldığımız ve belirli bir limiti olan krediyi, harcarken anlayamaz ve bazen sınırları ve limitimizi aşabiliriz. Biriken kredi borçlarını ödemek için ya başka bir bankadan kredi alınır ya da kredi kartı borcu taksitlendirme yoluna gidilir. Burada amaç, borçları takside böldürerek faizi durdurmaktır.

Devlet, aynı zamanda bireylerin kredi kartından harcama sınırı olsun diye, kişinin maaşına göre limit sınırlaması getirmiştir.

Ülkemizde en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden biri kredi kartıdır. Bahsettiğimiz gibi nakit eksikliği çektiğimiz hemen her durumda kredi kartlarına yelteniyoruz. Ve bazen sınırları aşabiliyoruz.

Kredi kartlarının bu derece yoğun tercih edilmesi borçların artmasını ve bankanın müşteri kaybetmek istememesi nedeniyle kişilere avantaj sağlanmasını sağlamaktadır.

İstanbul ilimizde de borçları taksitlendirme amacıyla çalışan çok fazla kurum ve banka bulunmaktadır. Kredi kartı taksitlendirme servisleri oldukça fazladır.

  • Kredi Kartı Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi borcunu taksitlendirme bütçeyi ve limiti aşan bireylerin çok fazla harcama yapmasından dolayı ödeyemediği ve birçok sıkıntıyla karşı karşıya kaldığı durumlarda bankanın kişiye ayrıcalık sağladığı bir durumdur.

Asgari tutarı aylık bütçeyi aşması ile faiz üzerine eklenmekte ve bu şekilde ödenmektedir.

Bankalar ve bazı kurumlar, kredi kartı borcunu ödeyemeyen bireyler için taksitlendirme işlemi yapmaya başlamıştır.

Buna göre borçların hepsi hesaplanıyor ve size uygun şekilde taksitlendiriliyor. Bu işleme kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi diyoruz. 90 günlük bir süreç tanınarak borçlarınız taksitlendiriliyor.

 

Taksitlendirme Süreci Nasıl Gerçekleşmektedir?

Bireyler kontrolsüz yaptıkları alışverişler sonucunda ödeyemeyeceği borçlar yapabilmektedir. Bunun sonucunda kredi aldığı bankaya borçlarını ödeyemediğine dair bildiride bulunmaktadır.

Daha sonra banka bunu olumlu karşılarsa, bireye bir ödeme periyodu oluşturmaktadır. Bunun sonucunda, banka kişiyi SMS yoluyla ya da arayarak sürekli takip etmektedir. Bu süreç 3 ay sürmektedir.

Ayrıca bunun başka bir yöntemi daha bulunmaktadır. Eğer kişi bir değil birçok bankaya borçlanmış ise bankada transfer işlemi yapılabilmektedir.

Çeşitli Bankaların Borçları Tek Hesapla Ödenir Mi?

Bankalarda memzüç sistemi bulunmaktadır. Bu sisteme göre, bankalar herhangi bir kişinin hangi bankaya ne kadar borcu var görebilmektedir.

Bu durumda birey çeşitli bankalara borçlanmış ve ödeyemiyorsa, başka bir bankadan kredi alıp diğer bir bankanın borcunu kapatamamaktır. Bu yüzden kredi transfer sistemi gelişmiştir.

Buna göre birey bütün borçlarını, tek bir bankada toplayabilmektedir. Tek bir bankada borcunuz yoksa kredi taksitlendirme işlemini bütün banka borçlarınızı tek bankada toplayarak gerçekleştirebilirsiniz.

  • Kredi Borçlarını Tek Bir Bankada Toplama Süreci

Bu sisteme göre bütün borçlar bir bankada toplanarak taksitlendirme seçeneğiyle, kafamız karışmadan ödemeleri takip etmek zor olmamaktadır.

Kredi kartı borç taksitlendirme neredeyse her bankanın yaptığı bir işlemdir. Ve bu sistem borç transferi sisteminde uygulanabilmektedir. Her bankanın kendi kuralları, çeşitli vade seçenekleri ve ek masrafları farklılık göstermektedir.

Öncelikle kredi kapatma kredisi yani borç transferi yapacağınız bankayı seçerek müşteri temsilcisiyle görüşmeniz ve ikna etmeniz gerekmektedir.

Daha sonra müşteri temsilcisi size bir program oluşturmaktadır. Bu programa göz atın ve analizlerinizi yapın. Aksi takdirde borcunuzun iki katına yakın ödeme yapmak zorunda kalabilir ve borç ödemede daha da zorlanabilirsiniz.