Son Eklenenler

Kredi Kartı Borcu Endişeleri

KREDİ KARTI ENDİŞELERİ

Kredi kartı alırken müşteriler bir takım endişelere kapılırlar. Bu yazımızda bu endişelerin aslında ne kadar yersiz olduğunu sizlere anlatmaya çalışacağım. Kredi kartı hiç kullanmamış bir kişi ilk olarak çevresinde kredi kartı ile ilgili olarak şu soruyu sorar kendisine ; “Acaba bende kredi kartı alırsam, bende aynı sorunu yaşar mıyım?” diyerek kredi kartı almaktan vazgeçebilir. Ancak önemli olan şudur yani kredi kartı mağduru olmamak için tüketici öncelikle bütçesine uygun bir şekilde hareket etmeli ve bu şekilde alışveriş yapmalıdır. Bu şekilde hareket eden tüketiciler sorun yaşamamaktadırlar.

Diğer bir kredi kartı endişesi ise borçların ödenememesi konusu. Pek çok tüketici kredi kartı alır ve bilinçsizce kullanmaya başlar. Ve ay sonunda hiç beklemediği bir fatura ekstresi ile karşı karşıya kalır. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız yapmanız gerek aile bütçesi oluşturmak. Bu işlemi sizde yapabilirsiniz fakat bu işle ilgilenen pek çok özel firma mevcuttur. Yapacağınız aile bütçesine göre alışverişlerde bulunurken harcamalar yaptığınız takdirde endişe duyduğunuz bu konunun aslında çok yersiz olduğunu göreceksiniz.

Bir diğer kredi kartı taksitlendirme ise bilgi paylaşımı konusunda. Ne yazık ki güvensizleşen ve git gide bu güvensizlik duygusunun büyüdüğü toplumumuz kredi kartı alırken bankaya verilen özel bilgilerinin daha sonra başkaları ile paylaşılıp paylaşılmadığı konusunda bir takip endişeler yaşamaktadır. Hiçbir banka kredi kartı kullanıcısına ait özel bilgileri üçüncü şahıslara paylaşamaz. Böyle bir durum meydana geldiğinde müşteriye ait bilgiyi paylaşımda bulunan şahıs hakkında yasal işlem başlatılmaktadır. Kredi kartı almayı düşünen tüketicilerin bu konuda rahat olması ve herhangi bir endişeye kapılmaması gerekir.

Beklide en önemli endişelerden biri; sürekli olarak ve haberiniz olmadan artan kredi kartı limitiniz. Evet işin gerçeği eskiden bu şekilde bir sorun yaşanmaktaydı fakat son dönem içerisinde bu konu çözüldü. Müşterilerin aylık gelirine göre kredi kartı limiti oranları hesaplanmasıyla ilgili bir yasa çıkarıldı. Bu yasa ile tüketicilerde mevcut olan bu endişe giderildi. Kredi kartı almayı düşünen tüketicilerin bunu öğrenmesi ve içlerinin bu konuda rahat olması gerekir.

Bir diğer önemli kredi kartı endişesi ise bankaların kredi kartları için aldığı yıllık kredi kartı ücreti. Son yıllarda tüketicilerden gelen şikayetler üzerine çıkan bir yasa ile bu sorun ortadan kaldırıldı ve bankalara bildirildi. Şuan ki dönem içerisinde bankalar kredi kartları için yıllık bir ücret almamaktadır. Kredi kartı almayı düşünen tüketicilerin bu konuda endişe etmemelidirler.