Son Eklenenler

Kredi Kartı Taksitlendirme

Kredi Kartı Taksitlendirme

Kredi Kartı Taksitlendirme

Alışverişin her alanında bankalar ve işletmeler müşterilerini taksitli alışverişe yönlendirmektedir. Banka açısından bakacak olursanız bu sayede banka ile ilişkisi olan sürekli çalışan müşteriler edinmektedirler. Ayrıca bu işlem karşısında işletmeler üzerinden belli oranlarda komisyon kazanmaktadırlar. Kredi kartı ile alışveriş yaptıran firmalar ise alışverişi taksitli yaptırdıkları için müşterilerinin alım gücünü arttırmış olurlar. Ayrıca taksitli alışveriş yapan müşteriler alışverişlerini taksitle yaptıkları için daha çok alışveriş yapma keyfini yaşarlar. Kredi kartları bu şekilde son limitlerine kadar kullanılır ve ay sonu geldiğinde kazanılan para kredi kartına yatırılır ve hayat bu şekilde ilerler. Kredi kartı ile taksitli alışveriş ne kadar avantajlıda olsa kredi kartı sonuçta bankanın size vermiş olduğu ödünç bir paradır. Haliyle zamanında ödenmediğinde ona göre yaptırımları vardır.

Kredi kartı yaptırımları sizin kredi kartı alırken bakmadan ve okumadan imzaladığınız sayfalar dolusu sözleşmelerde en ince ayrıntısına kadar yazmaktadır. Kredi kartı alırken bu sözleşmeleri bir çoğumuz okumamaktadır. Hatta kazancımıza bakmadan almış olduğumuz kredi kartının limitinin çok fazla olmasını talep etmekteyiz. Kredi kartı limiti 10.000 TL olup 2000 TL maaş alan birisi eğer kredi kartını bilinçsizce kullanırsa şayet kesin olarak çok vakit geçmeden banka ile başı sıkıntıya girecektir. Çünkü kredi kartının asgari ücretini ödeyerek borç ödenmez. Sadece bankaya faiz ödemiş olursunuz. Bu sebeple kredi kartı ödemelerinizi hesaplarken asgari ücrete göre değil ödenmesi gereken güncel dönem borcuna göre kendinizi ayarlamanız gerekmektedir.

Bir çok kişi asgari ücreti baz alarak ödeme yaptığından dolayı yıllarca bankaya boşu boşuna faiz ödemiştir. Kredi kartı borcunuzu bir kalemde ödeyemiyor iseniz kredi kartı borcunuzu çok geç kalmadan yapılandırmanızda fayda vardır. Bu sayede kredi kartınızı rahatlıkla kapatmış olursunuz. Ödemelerinizi aydan aya yaparak bu sayede rahat bir nefes alırsınız.

Muhtelif şekillerde hayatlarımıza dahil olan kredi kartlarına sahip olmayan kaç kişi kalmıştır? Ancak aramızdan kaç kişi bilinçli kredi kartı kullanıcısı bunu sorgulamak gereklidir. Eğer bilinçli kart kullanıcıları değilseniz mağdur olmuş insanların arasına katılmanız da uzak değildir. Doğru kullanıldığı zaman pek çok avantajı olan bu kartların son derece dikkatli kullanılması gerekmektedir. Doğru kullanılan bir kredi kartınız ve İnternet varsa dünyanın her noktasına ulaşıp, ihtiyacınız olan her mal, malzeme, hizmet ihtiyaç duyabileceğiniz her şey bir tık kadar uzağınızda olacaktır.

Sağlam olsun, kaliteli olsun diye yurt dışındaki bir ülkeden gelmiş elektronik ya da elektrikli bir eşya aldığımızda ve bu cihazın en ufak bir parçası arızalandığında pek çok insanın başına gelen, minicik bir parçaya neredeyse bir cihaz ücreti ödeme durumu belki sizin de başınıza gelmiştir. Oysa bir İnternet bağlantısı sağlayacağınız nokta, bir kredi kartınız ve yabancı diliniz varsa aynı parçayı yurt dışından siparişle getirtmeniz size neredeyse onda bir fiyatına mal olacaktır.

Bunun dışında futbol maçları ve çeşitli konser organizasyonlarının biletleri, değişik tatil imkanları sunan firmalara ulaşmak, kıyafet, elektronik cihazlar, oyuncaklar aklınıza gelebilecek her şeye ulaşabilmenizi sağlamak da bu imkanlar ile mümkün. Küreselleşen dünyada doğru kredi kartı kullanımı ile dünyanın her köşesine ulaşıp ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Kredi kartı kullanımı esnasında bilinçli olmak sizleri pek çok dezavantaja karşı koruyacaktır. Bilinçli bir kullanıcı iseniz öncelikle kredi kartı limitiniz ile geliriniz arasındaki uyumu sağlamış olmanız gerekmektedir. Diğer taraftan yaptığınız özellikle taksitli harcamalarınızda ki yekunu yine geliriniz ve giderlerimizle anlatılmayıp ödeme gücünüzü aşmayacak rakamlarla devam edecek bir seyir izlemen izdir. Diğer bir bilinçli davranış ödeme zamanınız geldiğinde sadece asgari ödeme miktarlarını değil o ay ödemeniz gereken toplam borç miktarlarınız ödüyor olmanızdır. Zira kredi kartlarının maruz kaldığı faiz oranları başka hiçbir kredi şeklinde olmayan yüksek bir orana sahiptir. Üstelik bu kart faizleri vadeli hesaplarınızda olduğu gibi yıllık bazda hesaplanmaz. Alışveriş faiz oranları aylık olarak işlem görmektedir. Dolayısıyla ödeyemediğimiz her kuruş diğer ayın borcu ile birleşerek ödeme gücünüzü çok çok aşan sonuçları sizlere getirebilir.

Ödeme gücünüzü aşan borçlarınız varsa ya tanıdıklarınızdan, eşiniz ya da dostlarınızdan borç almak zorunda kalırsınız ya da yine fazladan pek çok bedelleri göğüslemek zorunda kalacağınız kredi borçlarının içine girersiniz. Çevrenizden temin etme şansınız olmadığında nelerle karşı karşıya kalacağınız durumlara şöyle bir göz atalım. Kredi kartı borcu taksitlendirme işleminde öncelikle bankanızın size sunacağı alternatiflere göz atabilirsiniz bankanız toplam borcunuz miktarında size ihtiyaç kredisi verir. Bunun karşılığında toplam borcunuzu küçük taksitler halinde ödeme şansınız olacağı için bir rahatlamanız olacaktır. Ancak bankanızın size sunacağı bu kredi için dosya masrafı, sigorta masrafları ve belirli bir oranda faiz ödemeniz gerekecektir. Kredi kartı taksitlendirme konusunda bir başka yöntem farklı bir bankanın sisin tüm bankalar olan ve elden olan borçlarınızın toplamı kadar size ihtiyaç kredisi vererek uzun vadelerde bunu geri ödemenizi beklemesidir.

Sonuç birinci seçenek tekinden çok da farklı değildir. Yine aynı masrafları göğüsleyerek rahatlama şansınız bulunmaktadır. Bu da pek çok kişiye göre boştan yere ödenen fazladan para anlamına gelmektedir. Ancak bilinçli bir kullanıcı olmayıp borç miktarımızı büyütürsek, mahkeme süreci ile karşı karşıya kalmamak için bu bedelleri ödemek zorunda kalabiliyoruz. Sonuç olarak bilinçli kullanıcılar olmak sureti ile kredi kartlarının nimetlerinden yararlanmak, mahkemeler gibi zorlu süreçlere girmekten çok daha basit ve sorunsuzdur.