Son Eklenenler

Kredi Kartına Taksitlendirme

Farklı şekillerde hayatımıza dahil olan kredi kartlarınıalmak çok kolayken onları hayatımızdan çıkartmak o kadar da kolay değildir. Kredi kartı kullanmanın pek çok avantajı vardır, ancak doğru kullanılamadığı zaman dezavantajları da bir o kadar çoktur. Kredi kartlarınızdan dolayı mağdur olmak istemiyorsanız bilinçli kart kullanıcıları haline gelmek zorundasınız.

Kredi kartları ile alışveriş yaparken pek çok bilinçsiz kullanıcının düştüğü yanlışa düşerseniz sonunuz bir mahkeme hekiminin vereceği karara bağlı kalabilir. Kredi kartları ile bedava alışveriş yapmazsınız. İlk etapta para ödemiyor olmanız, borcun yine sizin olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. Hesap kesim tarihinizden itibaren on gün içinde ödenecek olan bu borçların ödemelerinin düzenli olarak yapılması şarttır. Siz kendinizi bedava alışveriş yapıyor gibi düşünüp bütçenizin kaldıramayacağı kadar borç yaratırsanız, ödeme vakti geldiğinde bu borcu karşılayamazsınız. Bilinçli bir kart kullanıcısı olmak istiyorsanız geliriniz oranında limitleri olan kredi kartlarını edinmeli ya da ödeme gücünüz kadar harcama yapmaya kendinizi programlamamız gerekmektedir. Maaşınız kadar limitli olan bir kredi kartı kullanmanız borç ödeme zamanı geldiğinde gerektiği noktada kredi kartı borcunuzun tamamını kapatabilme şansına sahip olup daha sonra yapacağınız alışverişlerin hepsini kredi kartı kullanarak yapabilirsiniz.

Kredi kartı kullanımında bilinçli olarak yapılan her işlem sonucunda kart kullanıcısı sıkıntı yaşamadan alışverişlerini rahatlıkla yapabilmektedir. Bankaların özellikli kartlarından size uygun olanı alabilirsiniz. Kartınızın limiti banka tarafından belirlenmekte size çok geldiyse de banka ile görüşerek azaltma talebinde bulunabilirsiniz. Yapılan yüklü alışverişlerin nakit para olmamasından ve artık günümüzde senet olmaması ile kredi kartına taksitlendirme yapılabilme insanlara daha cazip gelmektedir. Parası fazla olan eşyaların alındıktan sonra kartın özelliğine göre puan kazandırma özellikleri vardır. Kazanılan bu puanlar küçük gibi gözükse de birike birike alışverişlerinizde kullanabileceğiniz kadar yükselebilecektir. Alışveriş yapmış olduğunuz bir mağaza da ödeme yapacağınız zaman görevli kişi puanları görebilmektedir. Puanlarınızı kullanıp kullanmak istemediğiniz soracaktır. Kullanmak istiyorsanız aldığınız ürünün ücreti puanınızda alınacak ve aldığınız ürünü ücretsiz almış gibi olacaksınız. Bazı kartlarda ise ertelemeli taksitlendirme yapabilme şansınız bulunmaktadır. Bankaların mağaza ile anlaşmasına göre 2-3 ve 4 ay erteleme yapabileceksiniz. Bu süre zarfında kredi kartı borcunuza yansımayacaktır.

İnternet üzerinden yapmak isteyip fakat yapamadığınız alışverişlerinizi kredi kartı ile yapabilmeniz mümkündür. Öncelikle müşteri hizmetlerini arayarak sanal alışverişe aktif olup olmadığını öğrenmelisiniz. Aktif değilse aktif hale getirmelerini istemelisiniz. İnternet üzerinden alışveriş yapılmak istendiğinde kredi kartınız üzerindeki bilgiler istenmektedir. Kart numarası, son kullanma tarihi ve CVV numarasıdır. Herhangi birinin yanlış yazılması sitenin onay vermemesine neden olacaktır. Alışveriş yapabilmeniz için tüm bilgilerin doğru girilmesi gerekmektedir.

Sevdiklerinize ek kart çıkartabilmeniz de mümkündür. Ek kart çıkarmak için bankadan talep etmeniz gerekmektedir. Tüm özellikler ek kart içinde geçerlidir. Ek kartınız elinize ulaştığında kullanmasını istediğiniz kişiye verebilirsiniz. Kart sizin adınıza kayıtlı olacaktır. Limit asıl kartta ne ise ek kartta o şekilde olacaktır. Asıl kartta veya ek kartta yapılan alışveriş limite yansıyacak ve 2 kart limiti de eşit olacaktır. Birinde limit bittiyse diğeri de bitmiş demektir. Her şeyleri ortak olarak kullanıcıya yansımaktadır.

Kredi kartı dikkatli kullanılırsa insanların yaşamlarında, alışverişlerinde çok faydası bulunacaktır. Ödemelerin düzenli yapılması kullanıcının rahat hareket etmesini sağlayacaktır. Birden fazla kredi kartı kullanılması kullanıcının ilerleyen zamanlarda borçların hepsini ödeyememe durumuna düşebilir. Bu nedenle tek kredi kartı ve maaş kadar limit zorda kalmamamıza neden olacaktır. Bilinçli yapılan tüm işlemlerinizde sorunsuz ödemelerle kartın avantajlarından yararlanma şansına sahip olabileceksiniz.